Tahkim’de etik kuralları İstanbul belirledi – Hürriyet

AvSelma Karaduman’ında yönetim kurulu üyesi olarak bulunduğu İstanbul Tahkim Derneği (İSTA) Başkanı Avukat Mehmet Gün, “Tahkim’de Etik Kurallar’ çalışması, İstanbul’u ve Türkiye’yi bu alanda dünyanın sayılı merkezlerinden biri yapmak için önemli bir adım oldu.” dedi.

İSTA Başkanı Avukat Mehmet Gün, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, mahkemelere alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemlerinin başında gelen tahkim konusunda atılım içinde olduğunu belirtti.

İstanbul’un finans merkezi olması projesiyle birlikte iki yıl önce kurulan İstanbul Tahkim Merkezi’nin, kısa süre içinde önemli davaları sonuçlandırdığını vurguladı.

Gün, tahkimle ilgili çalışan avukat ve hakemleri çatısı altında toplayan İSTA’nın bu alandaki kuralların belirlenmesi ve uygulanması için önemli çalışmalara imza attığını bildirdi.

İSTA tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Tahkim Konferansı’nda açıklanan “Tahkim’de Etik Kurallar” çalışmasının, İstanbul’u ve Türkiye’yi bu
alanda dünyanın sayılı merkezlerinden biri yapmak için önemli bir adım olduğunun altını çizen Gün, şunları kaydetti:

“İSTA, Türkiye’de tahkim hukuku alanında etik kuralların belirlenmesine ve kalifikasyon kriterlerinin oluşturulmasına da öncülük ederek adil, dürüst ve hızlı yargılama için önemli bir misyon üstleniyor. Derneğimiz, sigorta, spor ve tüketici hukuku alanlarında zorunlu hale getirilen tahkim uygulamalarının başarısını, isteğe bağlı olan ticari tahkime taşıyarak mahkemelerin üzerindeki iş yükünün azaltılmasına da katkıda bulunmayı hedefliyor. Son yıllarda tüm dünyada en çok konuşulan konuların başında tahkimde etik kurallar oldu.”